YILDA 50 BİN KİŞİNİN ZİYARET ETTİĞİ MÜZE, 6 AYDIR KAPALI

M.Ö 3. binden Geç Osmanlı Dönem aralığını kapsayan eserler bulunan Fethiye Müzesi hemen her yıl 50 bin ziyaretçi tarafından gezilirken müzenin tam 6 aydır ziyaretçiye kapalı olması büyük üzüntü yaratıyor. Üç Dilli Yazıt (Likçe, Grekçe, Aramice), Izraza Anıtı, Çift Dilli Yazıt (Karca-Grekçe) gibi eşsiz eserler ve Tanrı-Kahraman Kakasbos’a adanan adaklar gibi Likya bölgesinin eserlerinin yer aldığı ayrıca klasik roman ve likya dönemine ait pek çok eserin bulunduğu Fethiye müzesinin, Bakanlık tarafından depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle olası bir depremde risk oluşturacağı için ziyaretçiye kapatıldığı ve 6 aydır kapalı olduğu belirtildi.
Milattan Önce 3. Binden Milattan Sonra 6.yüzyıla kadar binlerce eserin bulunduğu Fethiye Müzesi, Klasik Roma ve Likya dönemi eserleri barındırıyor. 2023 Şubat ayında Kahramanmaraş merkezli asrın deprem felaketinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından depreme dayanıklı olmayan müze binalarının ziyaretçilere kapatılmasıyla birlikte her yıl 50 bin kişinin ziyaret ettiği Fethiye Müzesi de “Müzemiz tadilat nedeniyle kapalıdır” Türkçe ve İngilizce yazılı afiş asılarak ziyarete kapatıldı. Depreme dayanıklı olup olmadığı ile ilgili olarak geçtiğimiz yıllarda “Karot çalışması” yapılan binanın depreme dayanıklı olmadığı raporu verilince Bakanlık asrın deprem felaketi ile birlikte müzeyi ziyarete kapatmıştı. Bölgedeki Tlos, Kaunos , Letoon , Telmessos ve diğer antik kentlerden gelen M.Ö. 3.binden M.S. 6. Yüzyıla kadar binlerce eserin bulunduğu 2 bine yakın eserin teşhir edildiği Fethiye Müzesinde Üç Dilli Yazıt (Likçe, Grekçe, Aramice), Izraza Anıtı, Çift Dilli Yazıt (Karca-Grekçe) gibi eşsiz eserler ve Tanrı-Kahraman Kakasbos’a adanan adaklar gibi Likya bölgesinin eserlerinin yer aldığı ayrıca klasik roman ve Likya dönemine ait pek çok eser yer alıyor. Tlos’tan gün yüzüne çıkan İmparator heykeli Likya dönemine ait kabartmalar ve yazıtlar ile sikkelerin bulunduğu Fethiye Müzesi şu günlerde adeta unutulmuş gibi. Asrın deprem felaketinden sonra olası bir depremde risk oluşturacağı gerekçesiyle ziyarete kapatıldığı öğrenilen Fethiye Müzesinin, daha modern şekilde yapılması için Fethiye’de yer arandığı da öğrenildi. Fethiye’de tam 36 yıl önce yapılan müzenin bahçesinde daha çok taş heykeller sergilenirken müzeyi her yıl binlerce turistin yanı sıra okullardan gelen öğrenciler ziyaret ederek yörenin tarihi hakkında bilgi alıyorlardı.
VATANDAŞLAR,” MÜZEMİZ AÇILSIN”
Fethiye’li turizmciler ve vatandaşlar ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin Fethiye müzesini ziyaret etmek istediğini ancak ziyarete kapalı olması nedeniyle bu isteklerinin sonuçsuz kaldığını söylediler. ”Fethiye’ye yeni müze yapılacaksa hemen yapılsın. Fethiye klasik Roma ve Likya dönemi yaşayan bir antik kent. Böyle bir kentin eserlerinin teşhir edilmemesi oldukça üzücüdür. Fethiye’deki STK’lar ve odaların ayrıca bölge milletvekillerimizin bu konuda çaba göstermelerini istiyoruz.” diyen vatandaşlar ve turizmciler , “ Yılda 50 bin ziyaretçinin gezdiği Fethiye müzesi, olası bir depreme dayanıklı hale getirilmelidir. Ya da, yeni bir müze binası yapılmalıdır.” şeklinde konuştular.