NİF YÖRÜK OYUNLARI ŞENLİĞİ YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

Fethiye Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Nif Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği işbirliğinde organize edilen Fethiye Nif Köyü 10. Geleneksel Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği, Nif’in Gedre mevkii’nde yapıldı.  Yoğun katılımın olduğu şölene Fethiye’nin değerli sanatçıları ile Türk Halk Müziği’nin sevilen sesi Şaban Gürsoy damga vurdu.

Yörük kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması adına özverili bir faaliyet yürüten Nif Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Fethiye Belediyesi katkılarıyla unutulmaz bir organizasyona imza attı. Nif Mahallesi Gedre Mevkii’nde gün boyu devam eden Fethiye Nif Köyü 10. Geleneksel Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Gerçekleşen etkinliğe Fethiye Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Seydikemer Belediye Başkanı B. Önder Akdenizli, daire amirleri, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katılım sağladı.

TÜRKÜLERE EŞLİK ETTİLER
Anadolu Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı aynı zamanda Fethiye Yörük Türkmen ve Kültür Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak ile Engin Alacapunar’ın sunuculuğunu yaptığı Fethiye Nif Köyü 10. Geleneksel Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği’nde katılımcılar anonslar ve davul zurna eşliğinde alana giriş yaptılar. Sanatçılar İsmail Uzunoğlu, Kısmet Dev, Aysun Karasaçlı, Sabahattin Kundakçı, Talip Demirci, Medet Topçu türküleri ile şölen alanındaki vatandaşları coştururken; katılımcılar Göcek Yörük Göçerleri ve Karaçulha Ekibinin birbirinden güzel yöresel oyunlarına eşlik ettiler.

YÖRÜK KÜLTÜRÜNÜN YAŞATILMASI GEREKTİĞİNİ DİLE GETİRDİLER
Şenliğe katılan Fethiye Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turhan Kovancı, İyi Parti Fethiye İlçe Başkanı Tolga Turgutoğulları, Fethiye Belediye Meclis Üyesi Hikmet Selçuk, AK Parti Fethiye Belediye Başkan Aday Adayı Yusuf Çaylı, iş insanı Ali Fatih Çoban, Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Muhammet Kökten, Fethiye Belediyesi Kültür İşler Müdürü Halime Ok, Fethiye Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Harun Reşit Yiğit, Toros Yörükleri Türkmen Federasyonu Başkanı aynı zamanda Seydikemer Yörük Türkmen ve Kültür Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu, Anadolu Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı aynı zamanda Fethiye Yörük Türkmen ve Kültür Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak; Yörük kültürünün yaşatılması adına bu tür etkinliklerin büyük önem taşıdığını belirttiler.

AĞALIK İHALESİ KIRAN KIRANA GEÇTİ
Fethiye Nif Köyü 10. Geleneksel Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği ağalık ihalesi kıran kırana geçti. İhalede yer alan katılımcılar ağalığı kazanmak adına büyük mücadele verdi. Ağalık ihalesini 100 bin TL ile Milas’ta faaliyet gösteren Nif Mahallesi’nden iş insanı Salih Topçu kazandı.

KARACA, “KİMSENİN SİYASİ GÖRÜŞÜNE BAKMADIM”
Başkan Karaca’nın konuşmasından önce 8 dakikalık belediye hizmetlerini anlatan kısa filmler büyük beğeni aldı. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Fethiye’nin 41 mahallesine hizmet etmeye devam ediyoruz. Kimsenin siyasi görüşüne bakmadan, tüm vatandaşlarımızı kucaklıyoruz. Yerel seçimlere 6 ay kaldı ve bizler yine adayız. Takdir halkımızın. Bizler elimizdeki yetkiyi sizler için kullanmaya devam edeceğiz. Tüm ekonomik zorluklara rağmen mazeret üretmeden hizmet ediyoruz. Ben de bir Yörük çocuğum ve sizlerden birisiyim. Mahalleniz için sosyal tesis istemiştiniz, onun da açılışını en kısa sürede yapacağız” diye konuştu.

Fethiye Nif Köyü 10. Geleneksel Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği finalinde Türk Halk Müziği’nin sevilen seslerinden Şaban Gürsoy sahne aldı.