KARACA, “HODRİ MEYDAN” DEDİ

Fethiye Belediye Meclisi, Eylül Ayı toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, 1 gündem dışı olmak üzere toplam 13 madde görüşüldü. Merakla beklenen Hisarönü Lunapark alanının kat karşılığı ihaleye çıkarılması maddesi ise oy birliği ile Ekim ayı meclis toplantısına ertelendi.

Fethiye Belediyesi Meclis Toplantısı öncesi Fethiye’de Türk Bayrağı üzerine isim yazılması konusunda belediye meclisinde konuşan Belediye Başkanı Alim Karaca, daha önce Fethiye’de çöpe atılan Ak Parti ve Türk Bayraklarının olduğu fotoğrafları gösterdi. Karaca “Anayasa’ya aykırı olmamasına rağmen ve benim bu konuyla ilgili hiçbir bilgim olmamasına rağmen maalesef bazı arkadaşlar gündem yaratmaya devam ediyorlar. AYDEM tarafından ihale edilen elektrik direkleri üzerine reklam firması tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bayrak asmak suretiyle belediyemize bir jest yapılmak istenmiştir. Kültür Müdürümüz tarafından bana iletilen konu üzerine, asla isim kullanılmayacak. Bir direkte Türk Bayrağı bir direkte ‘30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun Fethiye Belediyesi’ benim söylemim budur. İlgili firmayla hiçbir anlaşmamız yoktur, bir TL ödenmemiştir. Firma iyi niyetle jest yapmak istemiştir. Kamuoyun da, bu jestin bedeli nedir? Gibi sorular geliyor. Türk Bayrağı asmak bizim için bir jesttir. Benim bu konu ile ilgili hassasiyetimi Fethiye çok iyi bilir ama maalesef bu konu siyasi olarak kullanılmaya devam ediyor. Konudan haberimiz olduğu anda hemen toplattık o bayrakları. Valilik tarafından değil bizzat ben toplattım bayrakları. Pazartesi günü ilk iş, Teftiş Kuruluna talimat verdim hepsini soruşturuyorum sonuçlarını hep beraber göreceğiz. Bayrağın altına isim yazılması doğru değildir buna karsıyım. Bayrak konusunda Fethiye’de hassas olmayan bir kişi yoktur arkadaşlar.  2018 yılında Fethiye Belediyesinin çöp konteynerlerine atılan bir parti bayrağı ve Türk Bayrağı, bir miting de çekilen insanların ayaklarının altında bayraklar. Aynı hassasiyeti bu arkadaşlardan o zaman da göstermelerini isterdim. Ben bir Yörük çocuğuyum, ben vatanseverim. Yedi ay sonra seçim var bu halk kimi layık görürse, eyvallah diyeceğiz. Ölüdeniz bölgesinde daha önce MUCEV’e verilmiş, sonrasında firmaya verilen o bölgedeki kafeleri biliyorsunuz. Kumburnunu Fethiye Belediyesinin istediğini, Altı Milyon kiraya On Milyon teklif edildiğini size burada açıkladım. Fethiye Belediyesine vermediler. Kim birilerine peşkeş çekiyorsa lütfen onlar hakkında konuşun. Firmanın birisi mal kabul alanı yapmış, haberimiz oldu anında kaldırttık. Bizim rant a karşı nasıl mücadele verdiğimizi herkes bilir. Sosyal medyada konuşulan, bana sorulmadan gene bir bölge için ‘burası satılıyor peşkeş çekiliyor’. Benim yüce meclisim burasıdır. Sizin onayınız olmadan ben bu zamana kadar hiçbir karar almadım. Ben hiçbir yeri satmıyorum. Neden böyle bir karar almak gereği duyduk, belediyeler bu ekonomik krizde, gelirlerini, öz kaynaklarını güçlendirmediği sürece ayakta kalma şansları yoktur. Ben Fethiye Belediyesinin gelirlerini arttırmak zorundayım. Hisarönü’nde bir arazimiz var 77 bin m2’lik bir arazi burayı belediye kısa vadede nasıl kara geçirebiliriz, kat karşılığı ya da yap işlet kira modeliyle nasıl kara geçebiliriz bunu konuşacağız hep birlikte. Yıllık On Beş Milyon kira gelirimiz olacak oradan” dedi.

Ak Parti’nin 2018 yılında çöpe atılan bayraklar konusunda söz alan Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Adem Aykırı, “O dönem o olayla ilgili suç duyurusunda bulunduk. Kim yaptıysa kamera kayıtlarıyla tespit edilmesini istedik. Resmi makamlarda sonuçları vardır. O konuda Ak Parti olarak bizde mağdur olduk” şeklinde konuştu.

KARACA”DAN HODRİ MEYDAN

AK Parti Grubunun “Neden seçime 6 ay kala neden bu yer ile ilgili bir proje yapıyorsunuz, seçimi alacağınıza çok mu güveniyorsunuz?” sorusuna esprili şekilde cevap veren Alim Karaca, “Ben çok rahatım, kendimize güveniyorum, hodri meydan” diye cevap verdi.  Ölüdeniz Mahallesi Hisarönü Mevkiinde Lunaparkın olduğu alanının kat karşılığı inşaat yapım işinin mecliste görüşülmesine ilişkin konuşan Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Kendi grubumuzla da görüştük. Biz burada belediyeye en çok katkı nasıl yapılır, bunun mücadelesini veriyoruz. Belediye olarak gelirlerimizi nasıl arttırırız onun düşüncesindeyiz. Grubumuz ile bir ay sonraya ertelenmesini bu dönemde araştırma yapılmasını uygun gördük” ifadelerini kullandı.

KARACA” “PROJE İLE İLGİLİ HERKESİN GÖRÜŞÜ ALINACAK”

Ak Parti meclis üyesi Muhammet Kökten kat karşılığı inşaat yapımının Belediyeye katkısının olmayacağını ifade ederken, “Burada yazan kat karşılığı inşaat yapımı” ifadeleridir. Bununla belediyeye çok büyük katkıları olmayacaktır. Belediyenin mülkiyetinde olarak kalarak, yap işlet devret modeli veya farklı projeler çıkabilir. Belediyede yaptırabilir Oradaki kişilerde bu konudan çok rahatsız” şeklinde konuştu. Alim Karaca ise konu ile ilgili olarak “Orada herkesin görüşünü alabiliriz. Belirttiğim gibi bu belediyeye nasıl katkı sunacağız onun derdindeyiz. Daha önce kat karşılığı verilen yerler yüzde 50-50 olarak verilmiş. Böyle bir çalışma olabilir, sizlerde kendi çalışmalarınızı hazırlayın, bir sonraki mecliste görüşelim” dedi.  Hisarönü-Lunapark ihalesinin diğer meclise ertelenmesi oy birliği ile kabul edildi.