FTSO MESLEK KOMİTELERİ TOPLANDI

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı’nda, depremin etkileri, olası deprem felaketi hazırlıkları ve istihdam sorunu ön plana çıktı.

FTSO’nun yasal olarak yılda iki kez düzenlenen Meslek Komiteleri Müşterek toplantısının 2023 yılı ilk toplantısı yoğun katılımla gerçekleştirildi. FTSO Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu’nun açış konuşmasıyla başlayan toplantıda, Fethiye İŞKUR Müdürü Şükrü Özdoğan, Fethiye ve Seydikemer’e gelen depremzedelerin istihdamı ile İŞKUR tarafından verilen istihdam teşviklerine yönelik bilgi sundu ve komite üyelerinin sorularını yanıtladı.

Daha sonra söz alan Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG-AME) Fethiye İlçe Temsilcisi Ercan Kolcu da katılımcılara Fethiye Mahalle Afet Gönülleri olarak yaptıkları çalışmalar ve Hatay’da da arama kurtarma çalışması yürüten ekiplerin çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptı.

Çıralı: “6 Şubat deprem felaketiyle gündemimiz değişti”

Toplantıda FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ise Meslek Komitesi üyelerine FTSO’nun faaliyetlerini anlattı. İŞKUR Müdürü Şükrü Özdoğan’a ve MAG-AMADER) Fethiye İlçe Temsilcisi Ercan Kolcu’ya katkılarından dolayı teşekkür ederek konuşmasına başlayan Osman Çıralı, “Normalde müşterek toplantılarımızda üyelerimizin, sektörlerimizin sorunlarını görüşür, çözüm önerilerini alırdık. Ama ne yazık ki bu toplantımızın gündemi deprem. Ülke olarak 6 Şubat saat 4.17’den itibaren gündemimiz tamamen değişti. Kahramanmaraş merkezli 2 deprem, ardından Hatay’da yaşanan depremler, 11 ilimizde büyük yıkıma neden oldu.  Daha depremin yaralarımızı saramamışken sel felaketi de hepimizi derinden üzdü. Rabbim bir daha ülkemize bu felaketleri yaşatmasın.” dedi.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın felaketin ilk gününden itibaren üyelerinin de desteğiyle deprem bölgelerindeki eksiklerin giderilmesi için seferber olduğunu ve bölgeden gelen taleplere uygun olarak yardımların gönderilmesini organize ettiğini anlatan Başkan Çıralı, şunları söyledi: “Oda olarak üyelerimizin de katkılarıyla bugüne kadar bölgeye konteyner, battaniye, temizlik, hijyen ürünleri, kuru gıda, ısıtıcı ve bebeklerin ihtiyaçlarına yönelik yardımlar gönderdik.

Deprem bölgesine yönelik çağrılarımıza destek veren tüm üyelerimize ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yapılan yardımların reklamını yapmadık. Hatta bunun için eleştiri de aldık. Bu süreçte, bölgemize gelen depremzedelerimizi ilçelerimizde ağırlıyoruz, onlara yardımlarımız devam ediyor. Valiliğimiz başta olmak üzere, Kaymakamlıklarımız önderliğinde belediyelerimiz, STK’larla birlikte koordineli çalışıyoruz.

Öte yandan TOBB öncülüğünde kalıcı konutların yapılması için kampanya başlatıldı.

Son olarak Muğla Odaları ve Borsası olarak 22 Mart’ta Valimiz başkanlığında yapılan toplantıda kuru erzak ve kahvaltılık malzemelerden oluşan 20 bin Ramazan gıda kolisini Hatay’a gönderilmesine karar verildi. Bu kapsamda her yıl düzenli olarak yaptığımız Ramazan yardımlarını deprem bölgesine aktardık.

Oda olarak bir taraftan yaralarımızın sarılmasına destek verirken diğer taraftan yaşananlardan ders çıkartarak 1. derece deprem bölgesi olan Fethiye ve Seydikemer için yapılması gerekenleri değerlendiriyoruz.

Oda olarak Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekipleri (MAG-AME) Fethiye Temsilciliği ile stratejik işbirliğine giderek Fethiye’nin mahalleler bazında afetlere hazırlanması için çalışma başlattık. Eksikliklerimizi acilen tamamlamalıyız. En kötü senaryoyu düşünerek depreme hazır hale gelmeliyiz. “

“Oda olarak sorumluluğumuz daha da arttı”

Pandemiyle başlayan ve Rusya-Ukrayna savaşı, ardından ekonomide döviz fiyatlarındaki aşırı dalgalanma ve yüksek enflasyon ve son olarak yaşanan deprem ve sel felaketleri nedeniyle Türk ekonomisinin son 3 yıldır olağanüstü bir dönemden geçtiğini vurgulayan Osman Çıralı, “Ülkemiz şimdi de seçim sürecine girdi. Ekonomide önümüzü görmekte zorlandığımız yeni bir süreç daha başladı. Bu nedenle üyelerimizin sorunlarına sahip çıkarak, çözüm üretilmesine ilişkin sorumluluğumuz daha da arttı. Bu amaçla Oda olarak sektörel ve bölgesel toplantılara ağırlık verdik.” diye konuştu.

Çıralı, FTSO’nun tarımda kırsal kalkınmadan yamaç paraşütü pilotlarının sorunlarına, klima ve beyaz eşya sektöründen turizm sektörüne kadar farklı sektöre yönelik gerçekleştirdiği sektörel toplantılar hakkında meslek komitesi üyelerine bilgi aktardı.

Fethiye Turizm Konseyi paydaşlarıyla birlikte bölgenin uluslararası arenada tanıtılması amacıyla yapılan tanıtım faaliyetlerini de anlatan Başkan Çıralı, Seydikemer Tarıma Dayalı İhtisas (Süt Sığırcılığı) OSB ile ilgili gelinen son nokta hakkında bilgi verdi.

Seçim vaatlerini tek tek yerine getirdiklerini vurgulayan Çıralı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Söz verdiğimiz gibi vize hizmetini bir adım daha ileriye götürdük ve Odamız bünyesinde vize ofisi açtık. 15 Mart 2023 tarihinden itibaren vize ofisimiz hizmet vermeye başladı. Üyelerimiz ve bölge sakinleri kilometrelerce mesafe kat etmeden vize işlemlerini Odamızda kolaylıkla gerçekleştirebiliyor.

Öte yandan Odamız artık takograf ve K belgesi hizmeti veriyor. FTSO Arabuluculuk ve Tahkim Merkezi hizmete girdi

Yine son yıllarda bölgemize ilgileri artan Rusya uyruklu yerleşik yabancılar ve turistlerle iletişimi kuvvetlendirmek amacıyla üyelerimizden gelen yoğun talep üzerine Rusça dil kursu organize ettik. Kurs ücretinin yüzde 30’luk dilimini Odamız karşılıyor.

Üyelerimizin iş ve özel yaşamlarında faydalanabileceği indirim protokolleri imzalıyoruz. Kargo şirketleri, üniversiteler, özel okullar, sağlık kuruluşları, İstanbul ve Ankara’daki otellerle imzaladığımız indirim protokolleriyle üyelerimize avantajlar sağlıyoruz.”  Konuşmasının sonunda Oda faaliyetlerinin üyelere anlatılmasında Meslek Komitelerine büyük görev düştüğünü kaydeden Başkan Çıralı, “Hepimizin tek ve ortak görevi ve hedefi var; o da 6 bini aşkın üyesiyle FTSO camiasına ve bölge ekonomisine en iyi şekilde hizmet etmek. Bu hedefe ulaşmada sizlere büyük görev düşüyor. Çünkü sizler üyelerimizle bizler arasında köprüsünüz. Bir taraftan üyelerimizin gözü kulağı olurken diğer taraftan Odamızın hizmetlerini ve faaliyetlerini yakından takip ederek üyelerimizi haberdar etmeniz çok önemli.” şeklinde konuştu.

FTSO Meslek Komiteleri Müşterek toplantısı, katılımcıların sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi.

Haber Servisi