Dünyanın En İyi Turizm Köyü Adayı: Fethiye’nin Yeşil Üzümlü Köyü

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından 2021 yılında “Dünyanın en iyi Turizm Köyü” Projesi başlatılırken geleneklerini ve kültürel miraslarını koruyan köyler arasından Fethiye’nin Yeşil Üzümlü Köyü de belirlendi.

Kültür ve Turizm İl Müdürlükleri tarafından önerilen çok sayıda köyün yarıştığı çalışmalarda Yeşil üzümlü Dünyanın en iyi Turizm Köyü Adayı listesinde yer aldı. Fethiye merkeze 18 kilometre mesafede ki Yeşil üzümlü tarihi turistik değerleri, geleneksel el sanatlarının nesilden nesile aktarılması, coğrafi işaretli ek dastar dokuma sanatının gelecek nesillere aktarılması kültür varlıkları yönünden Kadyanda antik kentine sahip olması köy içinde restore edilmiş yapıların yeme içme mekanları kültür Sanat faaliyetleri ile ev panzigonculuğunda kullanılması tıbbi aromatik bitkilerin yüzlerce dekara ulaşması, Likya yolu alternatif yürüyüş rotaları üzerinde yer alması, antik pedal bisiklet güzergahını geçmesi dastar ve mantar festivali temaları öne çıkarılmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından köyün tanıtılması amacıyla çalışmalara başlarken Dünya Turizm Örgütüne sunulacak olan tanıtım filmi çekimleri TGA tarafından Fethiye Turizm Müdürü Saffet Dündar ile birlikte yapılıp tamamlandı.
Dünya Turizm Örgütü tarafından Dünyanın en iyi turizm Köyünün belirlenip Aralık ayında sonuçların açıklanacağını bildiren Fethiye Turizm Müdürü Saffet Dündar ‘Bizim ilk çekim çalışmalarımız tamamlandı. 2021 yılında Ürgüp – Mustafa paşa 2022 yılında Ödemiş – Birgi Dünyanın en iyi köyü olarak ilan edilmişti. En iyi köy unvanına sahip olan destinasyonlar uluslararası düzeyde ülke tanıtımlarına ciddi katkılar sağlamaktadır. Bizlerde Yeşil Üzümlü Köyü en iyi köy unvanına sahip olması için çalışıyoruz. ‘ifadelerini kullandı.