Son Dakika Fethiye Net

Fethiye Son Dakika Haberleri

3 KİŞİNİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ CİNAYETTE MAHKEME, SANIĞIN KARDEŞİNİ DE TUTUKLADI

3 KİŞİNİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ CİNAYETTE MAHKEME, SANIĞIN KARDEŞİNİ DE TUTUKLADI
Seydikemer ilçesinde amcası ile iki kuzenini av tüfeğiyle öldürdüğü gerekçesiyle hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan sanığın yargılanmasına devam edildi. Tutuklu Sanık Recep B. savunmasında, amcası ve kuzenlerini kendisinin değil 15 yaşındaki kardeşin öldürdüğünü öne sürerken, tanıkların ifadelerinin de ardından mahkeme heyeti 15 yaşındaki A. F. B.’nin de tutuklanmasına karar verdi.
Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Recep B. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada suça sürüklenen çocuk A. F. B., maktullerin yakınları Teslime Buhuroğlu, Ayşegül Uçar, Özgür Buhuroğlu, Saliha Buhuroğlu, Tuba Ekinci, Avukat Ahmet Işık, Avukat Ercan Turgut ile tutuklu sanık Recep. B.’nin avukatları Bülent Demen, Kürşat Köprülü suça sürüklenen çocuk A. F. B.’nin Avukatı Hayal Özenç yer aldı.
Sanık Recep B. savunmasında, amcası ve kuzenlerini kendisinin değil 15 yaşındaki kardeşi A.F.B’nin öldürdüğünü öne sürdü. Kardeşinin cinayetleri uzun zamandır kurguladığını ileri süren Recep B. kardeşini engellemeye çalıştığını, ailesi için kendini feda ettiğini iddia etti.
Mahkeme başkanının, “Sen bugüne kadar olayı çok ayrıntılı anlatmışsın. Pişman olmadığını söylemişsin. Şimdi ne değişti?” soruna, sanık cevap vermedi. Sanığın kardeşi A.F.B ise abisinin kendisine yönelttiği suçlamaları kabul etmedi. AF.B, abisinin cinayetler öncesinde de herkese onları öldüreceğini söylediğini iddia etti.
TANIKLAR ACI OLAYI BİR KEZ DAHA YAŞATTI
Duruşmada hazır bulunan 11 tanıktan 9’u dinlendi. Tanıklardan R. B. “Evimde misafirlerim vardı. Onları uğurlamak için geceleyin dışarıya çıktığımda silah sesleri duydum. O esnada sanık Recep B. Beni aramış, telefonu eşim açmış. Beni oraya çağırmak için ya da başka bir şey için aramış. Silah sesini duydum. Son silah sesleriydi. Koştum aşağıya gittim. A. F. B.’ye ne yaptınız dedim. Ben yapmadım deyip, Recep’i kastederek o yaptı dedi. Elimdeki odunu attım. Canlı olan olabilir diye geri koştum. Recep benim arkamdan da silah doğrultmuş. Olay yerine gittim. Orada bulunanlar arkamdan silah çektiğini söyledi. Recep, kardeşi A. F. B.’nin bu tezgahı hazırladıklarından eminim. Beraber anlaşarak bu olayı yaptıklarını biliyorum” dedi. Bir soru üzerine tanık R. B. “Olay yerine vardığımda Tutuklu sanık Recep bana, ‘ben dediğimi yaparım. Hepsini öldürdüm. Arkamda insan kalmasın diye yaptım’ şeklinde de konuştu” ifadelerinde bulundu.
Tanık F. B. İse, “Olay tarihinde evimizde otururken silah sesleri duyduk. Eşimin olay yerine gittiğini zannederek ben de gittim. Öldürülenlerin evinin önünden baktım yerdeydiler. Anneleri Recep’in elinden silahı almaya çalışıyordu. A. F. B.’de silahı aldırmamak için çabalıyordu. Ne oluyor dedim. A. F. B. ‘Öldürdüm, öldürdüm, öldürdüm, 3’nü de öldürdüm dedi. Ama öldüren Ahmet değildir. Silah o anda Recep’in elindeydi. Teslime öldürdüler diyerek kapıya çıktı. Bu sırada Recep ‘sus kadın seni de öldüreceğim’ diyerek eve doğru yeniden ateş etti. O anda tanık R. B. Gelip aralarına girdi. Recep, R. B.’nin arkasından silah doğrulttu. Olaydan sonra şuurumu kaybettim” dedi.
Tanık D. Y. İse, “Olay akşamı misafirlikteydik. Oradan ayrılıp arabaya bindikten sonra A. F. B.’yi elektrik direğinin önünde dolaşırken gördüm. Eşim geldi. Arabaya binip ayrılırken, A. F. B.’nin maktullerin evini gözlediğini gördüm. Eşim de arabaya bindikten sonra buranın durumu iyi değil, burası karışık dedi. Eve varmadan olayı duyduk ve çok üzüldük” diye konuştu. Acılı anne Teslime Buhuroğlu, sanık Recep B. Ve A. F. B.’nin söylediklerinin yalan olduğunu ifade ederek, “Kardeşi üzerinden bize iftira atmışlardır. Benim çocuklarımın bir suçu yoktur. Bu kişiler benim evime hep gelip gittiler. Benim çocuklarımla birlikte büyüdüler. Hatta benim çocuklarımı döverlerdi. Şerefli olsaydı ağzı yemekli, lokmalı kişiye silah sıkmazdı” dedi. Acılı aileden Özgür Buhuroğlu, “Olay günü akşam yemek yerken, kardeşlerim ağızlarındaki lokma ile öldürüldüler. Adalet istiyorum. A. F.B.’nin de tutuklanmasını istiyorum. Can güvenliğimiz yoktur. Abisi ile aynı durumdadır. Bizleri öldürme durumu çok yüksektir” dedi. Acılı aileden Tuğba Ekinci ise; “Psikolojimiz bozuldu. Ailemiz ile bir araya gelip duramıyoruz. Sanıkların cezalandırılmalarını istiyoruz. Hepimiz namusumuzla yaşadık, kimseye kötüsünüz demedik” ifadelerinde bulundu. Acılı aileden Saliha Buhuroğlu da; “olay anında çocuğum da olay yerindeydi. Olayı birbirlerinin üstüne atıyorlar. A.F.B.’nin de tutuklanmasını istiyorum. Eşimi öldürdüler, çocuğum yetim kaldı” dedi. 15 yaşındaki A. F. B.’ suçlamaları kabul etmezken, “Ben kimseye zarar gelmesin diye uğraştım. Suçlamaları kabul etmiyorum” derken Ağabeyi tutuklu sanık Recep B. İse, “Ben kimseye iftira atmadım. Geçmişteki dosyalar araştırılsın” dedi.
KARDEŞİ DE TUTUKLANDI
Mahkeme heyeti, sanığın kardeşi A.F.B’nin tutuklanmasına karar verirken, sanığın da tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.
OLAY NASIL OLMUŞTU?
Olay Seydikemer’in Çatak Mahallesinde 28 Kasım 2021’de evlerinde Adnan B. (55) ile oğulları Yasin ve Tahsin B. av tüfeğiyle öldürülmüş halde bulunmuştu. Cinayetleri R.B’nin işlediğinin belirlenmesi üzerine jandarma ekiplerince gözaltına alınan Recep B. çıkarıldığı Nöbetçi Mahkeme tarafından tutuklanmıştı.